Žáci z obchodky poznávali Švýcarsko

Kromě zážitků si odvezli i spoustu suvenýrů, sýra a čokolád.

V termínu 1.-6. 10. 2023 se žáci naší školy zúčastnili poznávacího zájezdu do Švýcarska. Na zájezd se přihlásilo celkem 43 studentů 2.-4. ročníku, kteří měli možnost poznat přírodní krásy i kulturní zajímavosti této nádherné země. Ubytováni byli v horské vesnici Lauterbrunnen pod nejvyšším vodopádem Švýcarska Staubbachfall.

První den studenti ještě před příjezdem na ubytování navštívili město Konstanz (Kostnice), ležící na německo-švýcarské hranice, kde by roku 1415 upálen mistr Jan Hus. Místo události připomíná památný Husův kámen. Ve městě je k vidění i dům, kde se konal koncil s Husem či Husův dům, kde Hus v době konání koncilu bydlel. Odsud jsme zamířili již do Švýcarska, do města Schaffhausen, kde se nachází nádherný Rýnský vodopád - Nejmohutnější vodopád
svého druhu v Evropě. Poté jsme se přesunuli do hlavního města Švýcarska Bernu, jehož historické centrum je památkou UNESCO. Pak již následoval příjezd na ubytování a večeře.

Druhý den byl věnován vysokohorské turistice. Nejprve jsme vyjeli alpskou ozubenou drahou do průsmyku Kleine Scheidegg (2.061 m.n.m), který leží pod známou horou Eiger, odkud jsme se pěšky vydali do známého lyžařského střediska Wengenu. Urazili jsme pěšky cca. 10 km a poté se ještě přesunuli zubačkou z Wengunu zpět do Lauterbrunnenu, kde jsme byli ubytováni. Celý den nás provázelo nádherné počasí, pro vysokohorskou turistiku jako stvořené.

Třetí den nás čekal výlet na jihozápad Švýcarska k Ženevskému jezeru, kde jsme navštívili města Montreux (známé sochou zpěváka Freddie Mercuryho), Vevey (Alimentárium – muzeum zdravé výživy) a poté se přesunuli do čokoládovny firmy Nestlé v městečku Brock, kde si studenti nakoupili bohaté zásoby pravé švýcarské čokolády. Ani sýrárna ve městě Gruyéres studenty rozhodně nezklamala, jelikož zdejší sýr je pravděpodobně druhým nejznámějším švýcarským sýrem po ementálu.

Poslední den jsme se po snídani vydali pěšky k Trümmelbachfälle, což jsou vodopády vyhloubené ve skalách přírodními silami. Po návratu už následoval odjezd autobusem směrem do Luzernu – města označovaného jako klenot Švýcarska, známého především středověkým dřevěným Kapličkovým mostem (Kappelbrücke). Po Luzernu následoval již přesun do hl. města Lichtenštejnska Vaduzu, kde studenti mohli obdivovat knížecí zámek a nakoupit poslední suvenýry za zbývající švýcarské franky. Pak už následoval pouze noční přejezd autobusem přes Německo zpět do ČR.

Studenti OA si zájezd do Švýcarska bezesporu náležitě užili, jelikož navštívili ta nejkrásnější místa této země za nádherného počasí a mohli si domů odvézt kromě zážitků i spoustu suvenýrů, sýra a čokolády!